Wiele osób na hasło „służebność przesyłu” rozpoczyna poszukiwania od wysokości wynagrodzenia. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ posadowienie słupa energetycznego, poprowadzenie gazociągu lub linii energetycznej zmniejsza wartość nieruchomości i wprowadza ograniczenia z jej użytkowania. Musimy zapewnić dostęp do działki podczas budowy, a w czasie eksploatacji do serwisowania urządzeń na niej zlokalizowanych.
Budowa infrastruktury spowoduje zniszczenia na działce przez ciężki sprzęt na niej pracujący. Konieczne może być wykonanie wykopów pod słupy. W późniejszym okresie musimy zapewnić dostęp do zainstalowanych urządzeń poprzez np. wyznaczenie drogi dojazdowej.
Obliczenie wynagrodzenia za służebność przesyłu wymaga od nas zaangażowania. W pierwszym etapie naszym zadaniem jest skompletowanie dokumentów. Najprościej jest zdobyć podstawowe informacje jak numer księgi wieczystej, ustalenie położenia i powierzchni działki, przeznaczenie działki zapisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz na sąsiednich działkach. Odsyłamy do szczegółowego zestawienia niezbędnych informacji koniecznych do ustalenia wysokości wynagrodzenia w naszym artykule metodologia obliczania wynagrodzenia.
Drugim krokiem jest ustalenie wysokości wynagrodzenia. Przepisy nie regulują szczegółowo zasad obliczania wynagrodzenia, ale może być ono:
- w postaci dzierżawy,
- lub jednorazowego wynagrodzenia.
Aby obliczyć roczną stawkę dzierżawy należy zastosować wzór:
WSP = PSP * Cro * k
gdzie:
WSP – roczne wynagrodzenie z tytułu ustanowienia służebności przesyłu [zł],
PSP – powierzchnia służebności przesyłu w [ha],
Cro – roczna stawka czynszu dzierżawy za grunt obciążony infrastrukturą [zł/ha],
k – współczynnik uwzględniający procentowy udział właściciela infrastruktury w korzystaniu z obciążonej nieruchomości.
Gdzie:
Cro = Wg * u * (1 – S)
gdzie:
Wg – wartość jednostkowa gruntu nieobciążonego infrastrukturą przesyłową [zł/ha];
u – współczynnik relacji rocznej stawki czynszu dzierżawy nieobciążonego gruntu (Crn) do wartości rynkowej gruntu nieobciążonego infrastrukturą (Wg), u = Crn/Wg;
S – współczynnik zmniejszający wartość gruntu z tytułu ograniczeń w korzystaniu z nieruchomości.
Dla jednorazowego wynagrodzenia, które często zasądzają Sądy, wzór jest bardziej skomplikowany, gdyż należy określić sumę stałych strumieni pieniężnych ustalonych w oparciu o kapitalizację prostą. Należy również pamiętać, że usadowiona infrastruktura zaprojektowana jest na kilkadziesiąt lat. Wzór znajdą państwo w artykule metodologia obliczania wynagrodzenia.
Zdając sprawę, że obliczenia są skomplikowane i wymagają dużego wysiłku opracowaliśmy aplikację, która wykonuje te obliczenia za Państwa. Raport uzyskany z obliczeń może być podstawą do negocjacji z właścicielem urządzeń zlokalizowanych na Państwa nieruchomości.
Aplikacja jest intuicyjna, a ponadto opracowaliśmy poradniki wideo, które przeprowadzą Państwa krok po kroku przez wszystkie etapy (poradnik wideo).
W czasie w którym zalecane jest #zostanwdomu można go wykorzystać na poznanie aplikacji i obliczenie potencjalnego wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu. O samej aplikacji mogą Państwo poczytać na stronie: Aplikacja Sieci 10.0